Категорії новин:

Дослідники знайшли зв’язок між глаукомою та хронічною хворобою нирок

Здавалося би, що нирки та очі – органи, що розташовані в окремих частинах тіла та ймовірність їх зв’язку малоймовірна. Вони працюють в різних системах, підтримують різні функції. Але було виявлено, що пацієнти з хронічною хворобою нирок мають на 18% вищий ризик захворіти на глаукому.

 

А ризик захворіти на глаукому зростає до 42% серед пацієнтів з хронічною хворобою нирок та діабетом. Та навпаки, пацієнти з глаукомою мають більше ніж у 3,6 разів вищий ризик виникнення хронічної хвороби нирок після 10-15 років спостереження.

 

Команда дослідників зі Школи Медицини Національного Університету Сінгапуру відкрили двосторонній зв’язок між хронічною хворобою нирок та глаукомою й причини полягають у загальних факторах ризику – діабеті та гіпертонії.

 

Хронічна хвороба нирок - це захворювання, що передбачає поступову втрату функції фільтрації крові та характеризується тривалими (не менше 3 місяців) структурними та/або функціональними нирковими змінами за даними клінічних, лабораторних, інструментальних, морфологічних досліджень, які дають підставу для виключення гострого патологічного процесу в нирках.

 

Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, глаукома – одне з найпоширеніших захворювань зорових органів в світі, яке без своєчасного лікування призводить до сліпоти. Розвиток глаукоми пов’язано з підвищенням внутрішньоочного тиску. Це руйнує клітини сітківки і, як наслідок, атрофує зоровий нерв. Глаукому класифікують за різними ознаками – за походженням, віком пацієнтів, механізмом підвищення внутрішньоочного тиску та інше.

 

Зі старінням населення зростає ризик розвитку хронічних захворювань, таких як хронічна хвороба нирок і глаукома. Наприклад, кількість жителів Сінгапуру, у яких діагностовано хронічну хворобу нирок, значно зросла з приблизно 4,3 щоденних нових випадків у 2011 році до приблизно 5,7 щоденних нових випадків у 2019 році, без ознак зменшення. Зараз у Сінгапурі перебуває понад 8500 пацієнтів на діалізі.

 

Можливо, поясненням зв’язку між цими двома хворобами є загальні фактори ризику, такі як діабет, гіпертонія та серцево-судинні захворювання, а також такі процеси як дисфункція ренін-ангіотензивної системи, коли гормональна система нездатна регулювати тиск крові й баланс рідини та електролітів, оксидативний стрес та запалення.

 

Причинно-наслідкові механізми також можуть відігравати певну роль у наявності обох захворювань, оскільки хронічна хвороба нирок призводить до перевантаження рідиною та накопичення токсичних метаболітів, що порушує осмотичний тиск в оці та водночас прискорює артеріосклероз, який є затвердінням стінок кровоносних судин ока, викликаючи порушення мікросудин.

 

Хоча цих висновків все ще недостатньо для висновку про причинно-наслідковий зв’язок між хронічною хворобою нирок і глаукомою, вони привертають увагу до складної взаємодії факторів між цими станами. Вони також наголошують на важливості зменшення факторів ризику, таких як діабет і гіпертонія, які спричиняють численні проблеми зі здоров’ям.

 

Доктор Чін-Ю (Dr Ching-Yu), керівник дослідницької групи, вітає зусилля команди по відкриттю цієї важливої знахідки.

 

«Наше дослідження показало важливість звернення уваги на складну взаємодію між хронічною хворобою нирок і глаукомою, і необхідність пропаганди профілактичних заходів для покращення загального здоров’я та благополуччя, протидії зростанню хронічних захворювань. Команда наполегливо працювала, намагаючись виявити зв’язок між, здавалося б, різними органами. Зрештою, ми сподіваємося, що це дослідження доповнить наратив у інформуванні громадськості про необхідність приділяти пильнішу увагу своїм хронічним ризикам для здоров’я, оскільки вкрай важливо, щоб уся фізіологія організму працювала разом, щоб забезпечити міцне здоров’я.»

 

Посилання:

1. https://www.kidney-international.org/article/S0085-2538(15)50698-4/fulltext

2. https://www.straitstimes.com/singapore/health/local-studies-find-link-between-myopia-and-glaucoma

3. https://www.straitstimes.com/opinion/forum/forum-vital-to-do-more-upstream-to-prevent-or-delay-kidney-failure

4. Faye Yu Ci Ng, Benjamin Kye Jyn Tan, Harris Jun Jie Muhammad Danial Song, Chong Boon Tan, Chong Boon Teo, Emmett Tsc Yeung Wong, Pui Yi Boey, et al. Bidirectional association between glaucoma and chronic kidney disease: A systematic review and meta-analysis. eClinicalMedicine, published June, 2022; doi:0.1016/j.eclinm.2022.101498

Останні новини та події